NAWIEDZENIE OBRAZU SERCA PANA JEZUSA

W Naszych Domach

Zahutyń 2024

od 10  marca 2024r. godz. 15.00

 1. Nawiedzenie zaczynamy od góry wioski do dołu w Zahutyniu, poprzez Łany, Szyb, ul Wolności i Dolinę.
 2. Nawiedzenie w Rodzinie trwa jedną dobę.
 3. Codziennie przychodzi do Kościoła Rodzina przynosząca i odbierająca Obraz Serca Pana Jezusa na Mszę Świętą o godz. 18.00, a w niedzielę na Mszę św. o godz. 15.00.
 4. Ustawiamy Obraz przy ołtarzu i po Mszy św. kolejna Rodzina, po błogosławieństwie kapłana zabiera Obraz.
 5. Gdy ktoś jest w podeszłym wieku, lub chory wówczas Rodzina przekazująca przychodzi na Mszę św. i zanosi Obraz sąsiadom.
 6. Obraz przyjmujemy przez ucałowanie ramy; następnie na swoim ciele czynimy znak krzyża.
 7. Obraz niesiemy z szacunkiem.
 8. Przy padającym deszczu czy śniegu Obraz należy okryć.
 9. Razem z Obrazem od sąsiadów rodzina przejmuje:
 • Parafialną Kronikę Nawiedzenia z aktualnymi wpisami.
 • Modlitewnik nawiedzenia.
 1. Po ustawieniu Obrazu na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu (najlepiej w dużym pokoju na stole) wszyscy obecni śpiewają trzykrotnie: „Kochajmy Pana…”
 2. Głowa rodziny odczytuje „Modlitwę na powitanie Obrazu”.
 3. Śpiew pieśni: „Jezu miłości Twej”;

– po jej zakończeniu gospodarz domu prosi wszystkich obecnych o pozostanie na dalsze modlitewne czuwanie przed Obrazem, lub dziękuje wszystkim uczestnikom za ich obecność i wspólną modlitwę;

– w tym miejscu gospodarz podaje godzinę i przypomina o przekazaniu Obrazu sąsiadom oraz zaprasza do jak najliczniejszego przybycia wiernych na Mszę św. popołudniową;

 1. Ram Obrazu i drewnianego stelaża nie dekorujemy.
 2. Korzystamy z dostępnych modlitewników, śpiewników i książeczek do nabożeństw.

Bardzo serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy rodzinnej
w czasie Nawiedzenia Obrazu. Niech ten czas dokona głębokiej odnowy życia religijnego w naszych rodzinach, sąsiedztwie, zweryfikuje postanowienia powzięte przy Nawiedzeniu naszej parafii, umocni naszą wiarę, rozbudzi miłość i doda nadziei na lepsze jutro.

Zachęcam tych, którzy jeszcze nie podjęli postanowień, aby to uczynili przy okazji nawiedzenia rodziny przez Obraz Serca Pana Jezusa.

 

LITURGIA PRZEKAZANIA  I PRZYJĘCIA OBRAZU

Propozycja:

Przekazujemy Waszej rodzinie Obraz Serca Pana Jezusa. Obraz ten, tak nam drogi, jest znakiem Jego obecności, działania i uwielbiania. Przyjmijcie Jezusa w Jego Wizerunku Serca Jezusowego w takim duchu radości wiary jak Maryja i z taką potrzebą serca, jak On nas.

Nasza rodzina przeżyła błogosławione chwile spotkania z Wizerunkiem Serca. On przypomniał nam Ewangelię, naszego Pana, zapisaną w Piśmie Świętym. Tak niech będzie również i w Waszym domu. Serdecznie Wam tego życzymy.

Niech Najświętsze Serce Zbawiciela, przyniesie Wam – naszym sąsiadom – błogosławieństwo Swojego Syna, Jezusa Chrystusa.

Cała rodzina przyjmująca Obraz odpowiada:

W: Bogu niech będą dzięki.

Osoby mające nieść Obraz podchodzą i przyjmują Go przez ucałowanie ramy Obrazu i uczynienie na swoim ciele znaku krzyża. Obraz niesiony jest na czele procesji. Wszyscy domownicy idą za Obrazem.

Obraz ustawiamy w domu, na dostojnym, wcześniej przygotowanym miejscu. Następnie wszyscy domownicy trzykrotnie śpiewają:

Najświętsze Serce Boże poświęcamy Ci…

MODLITWA NA POWITANIE OBRAZU 

Przedstawiciel rodziny odczytuje:

Najświętsze Serce Zbawiciela! Radość wypełnia nasze serca, że możemy Cię dziś powitać w naszym rodzinnym domu. W tym oto Obrazie Nawiedzenia jesteś wśród nas! Witamy Cię bardzo serdecznie. Przybywasz do naszej rodziny. Cieszymy się, że jesteś z nami. Pełni czci i wiary pozdrawiamy Cię Jezu, nasz Dobry Pasterzu.

W progi naszego domu przybyłeś. Pełni radości i uwielbienia całym domem modlimy się. Amen.